Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego informuje, że od wielu lat szczególnie samorządy powiatowe, odpowiedzialne za szkoły ponadpodstawowe, kładą nacisk na dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy. W obliczu dużej dynamiki zmian wyżej wspomnianych potrzeb, placówki oświatowe stają przed dużym wyzwaniem. By mu sprostać coraz częściej otwierane kierunki są dopasowywane do szczególnych potrzeb pracodawców.
W województwie pomorskim jednym z wiodących sektorów gospodarki jest sektor Bussines Services Sector (BSS) w tym ICT, nie dziwi więc fakt, że nauki o profilu technologicznym, informatycznym cieszą się dużym powodzeniem. Na poziomie kształcenia zawodowego w roku akademickim 2018/2019 ten sektor wybrało średnio 27,5 % uczniów (37,2 % uczniów szkół branżowych I stopnia oraz 17,7% uczniów ogólno zawodowych szkół średnich), na studiach wyższych natomiast zdecydowało się na nie ok 6% studentów.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki o profilu biznesowo-administracyjno prawnym, na szczeblu kształcenia zawodowego ok. 14% uczniów, szkół policealnych 18,3%, uczelni wyższych 22,6%, studiów podyplomowych 28%.
Kolejną dużą grupę stanowią kierunki z grupy technika, przemysł, budownictwo , czyli „kierunki inżynieryjno-techniczne „, które znajdują odzwierciedlenie chociażby w rozwijanym się sektorze morskim. Na poziomie kształcenia zawodowego na taki profil zdecydowało się 20,3% uczniów, 16,4% ogólnej liczby studentów studiów wyższych, wśród których najwięcej studentów kształciło się na takich kierunkach studiów, jak: budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn (po 1,7 tys.), elektrotechnika (1,2 tys.), automatyka i robotyka oraz architektura (po 1,1 tys.). W roku 2018/ 19 absolwenci tych kierunków stanowili 20,3% ogółu absolwentów w województwie.
W roku akademickim 2018/2019 na studia przyjęto 31 948 studentów z czego 5188 osób to przyjęci na kierunki: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie (w tym marketing), analityka gospodarcza, zarządzanie i inżynieria produkcji, innowacyjna gospodarka oraz towaroznawstwo. Stanowili oni ponad 16% wszystkich przyjętych na studia. Jednocześnie w tym samym roku akademickim na wszystkich pomorskich uczelniach studiowało ponad 81 300 studentów. Studenci na kierunkach: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie (w tym marketing), analityka gospodarcza, zarządzanie i inżynieria produkcji, innowacyjna gospodarka oraz towaroznawstwo stanowili 14,7% ogółu (11 950 osób).
SWP od 2016 r. realizuje przedsięwzięcie strategiczne: „Kształtowanie sieci szkół zawodowych w regionie”, w ramach którego zaplanowano m.in. formy wsparcia związane z handlem, skierowane do uczniów kształcących się w zawodach : technik handlowiec, technik ekonomista i technik logistyk oraz dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Ponadto we wcześniejszej perspektywie finansowej SWP realizował projekt: „Pomorskie – doby kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” PO KL 2007-2013 w ramach którego odbyły się kursy (związane z dziedziną handlu):
W ramach obecnie realizowanym przez SWP projekcie: „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” RPO WP 2014-2020 przeprowadzono kurs obsługi wózków widłowych dla 135 uczniów oraz zaplanowano przeprowadzenie takiego kursu w 2020 r. dla kolejnych 276 uczniów.
Poniżej fragmenty z zakresu przedsięwzięcia strategicznego: „Kształtowanie sieci szkół zawodowych w regionie” związane z dziedziną handlu:
Organ prowadzący | Szkoła | Zawody | Zawody |
Miasto Gdynia | Zespół Szkół Administracyjno Ekonomicznych w Gdyni | technik ekonomista, technik rachunkowości |
Uczniowie – wsparcie obejmujące w szczególności:
Nauczyciele kształcenia zawodowego i instruktorzy praktycznej nauki zawodu – wsparcie obejmujące w szczególności:
Kształcenie ustawiczne obejmujące w szczególności:
Inwestycje:
Wyposażenie:
|
W ramach działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, kwestie związane z kształceniem kompetencji zasobów ludzkich w handlu uwzględniane są przede wszystkim w usługach poradnictwa zawodowego.
Doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Gdańsku realizują usługi doradcze w formie indywidualnych konsultacji oraz zajęć grupowych dla mieszkańców województwa pomorskiego, a także wspierają pracodawców i ich pracowników w rozwoju zawodowym . Popularyzują ideę uczenia się przez całe życie oraz promują postawę przedsiębiorczą.
Dzięki oferowanemu wsparciu Pomorzanie otrzymują rzetelną wiedzę dotyczącą wymagań stawianych kandydatom na konkretnych stanowiskach, w tym związanych z pracą w branży handlowej, poznają podstawowe informacje o zawodach (w tym zawodzie handlowca), rynku pracy, a także umieją określić swoje talenty oraz oczekiwania względem przyszłej pracy. Szczególna uwaga skierowana jest na pomorskich uczniów i studentów, którzy mają możliwość uczestniczenia w warsztatach ukierunkowanych na odkrywanie talentów, mocnych stron, rozwijających kompetencje miękkie, zwiększających pewność siebie i motywację, ale też przekazujących konkretną wiedzę o regionalnym i lokalnych rynkach pracy w kontekście kształtowania swojej ścieżki edukacyjno -zawodowej. Ważną rolę w wyborze przyszłej ścieżki kariery mogą odegrać publikowane przez WUP i wykorzystywane przez doradców zawodowych informacje o zawodach nadwyżkowych i deficytowych (Barometr zawodów) oraz różnego rodzaju opracowania i prognozy dotyczące sytuacji na rynku pracy ro.in. o zawodach i kompetencjach przyszłości .
We współpracy z pomorskimi pracodawcami realizowane są warsztaty, gry miejskie, których celem jest rozwijanie kompetencji związanych z przedsiębiorczością rozumianą jako aktywna postawa życiowa, umożliwiająca realizację celów osobistych i zawodowych, pomagająca odnaleźć się w rzeczywistości współczesnego rynku pracy, na rożnych jego obszarach. Takie kompetencje to przede wszystkim: umiejętność krytycznego myślenia, współpracy w grupie, umiejętność planowania, elastyczność, analiza danych, komunikowanie się i negocjacje. Wszystkie organizowane zajęcia dopasowane są do indywidualnych potrzeb osób lub organizacji korzystających z tych usług, w tym profili zawodowych szkół i uczelni. W szczególności odnosi się to do wizyt studyjnych u pomorskich pracodawców, w których udział biorą przede wszystkim doradcy zawodowi z naszego regionu, studenci i uczniowie. Dają one możliwość poznania realnych warunków pracy w pomorskich firmach, procesów rekrutacyjnych , kultury organizacji i jej środowiska zawodowego, a także doświadczeń osób w nich zatrudnionych.
KONTAKT
ul. Trębacka 4, 00-74 Warszawa
t: +48 22 6309611 f: +48 22 6309725
.
Projekt POWR.02.12.00-00-SR15/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020.
© 2019-2023 Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.